Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану. |
Мектеп: Мариновка қазақ орта мектебі |
Күні: 14.02.18ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Ердауке Паншайх |
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Ондықбөлшекті натурал санғакөбейту. Ондық бөлшектерді көбейту. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.1.2.28 Ондық бөлшекті натурал санға көбейтуді орындау |
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін қолданып есеп шығара алады. Басым көпшілігі: Ондық бөлшекті натурал санға көбейтуде амалдардарды түрлендіріп орындайды. Кейбірі:Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесінің алгоритмін құра алады. |
Бағалау критериилері |
Оқушылар ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін өздері тұжырымдайды; -жаттығуларды орындауда ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін қолданады.
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар жай бөлшекті натурал санға көбейту ережесін қорытып шығара алады. Пәнге тән лексика мен терминология:ондық, жүздік, мыңдық және т.б.ондық бөлшек, натурал сан, бөлшекті натурал санға көбейту. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: -ондық бөлшекті натурал санға көбейту үшін ... керек - ... неше цифр болса, көбейтінде оң жақтан сонша цифрды үтірмен ажырату керек.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Жауапкершілікті сезіну, өзара сыйластықты қалыптастыру жұптық, топтық жұмыстар арқылы жүзеге асады. |
Пәнаралық байланыстар |
тілдік сауаттылық, тарих |
Бастапқы білім
|
Ондық бөлшектерді қосу мен азайту
|
Сабақтың барысы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы: 5мин Ұйымдастыру, мақсат қою. Мақсаты: Оқушылардың зейінін сабаққа жұмылдыру, мақсатқа жетуге ұмтылдыру. Үй тапрсырмасын тексеру. Жаңа сабаққа қадам. 7 мин |
Амандасу.Топқа бөлу: жаттығу «Молекула»
Аңыз «Данышпан және көбелек»
Блиц-турнир, жұптық жұмыс(өзара бағалау). «Миға шабуыл» әдісі «Математикалық шолу» тапсырмасы Тақтада сандар жазылған: 9;71; 0,5; 0,897; 897; 68,5;3,21; 10. Топтарға бөліп жазыңдар. -Әр топтағы сандар қалай аталады? -Ондық бөлшек дегеніміз не? -Натурал сандар дегеніміз не?
|
слайд , баяу әуен естіледі
Эпиграф: «Барлығы сенің қолында»
Блиц-турнир сұрақтарына жауап береді. Үй тапсырмасын тектсеруде жұппен жұмыс істейді. Жауаптарын үлгі бойынша салыстырады. «+» бәрідұрыс, «?»қиындықтар кездесті. | ||||||
Сабақтың ортасы. Әр есеп – өмірден алынады!
10мин
|
Есепті шығар:Ұзындығы 8,2 м шаршы тәріздес участокқа шырша ағаштарын отырғызды.Ол ағаштарды сындырып кетпеу үшін қоршаумен қоршап қойды.
Өмірмен байланыстырып алынған мәтінді математика тіліне аударып, қандай есептеу жүргізуге болады?. Есепті қанша тәсілмен шығаруға болады? Мүмкін болатын жауаптар: 8,2+8,2+8,2+8,2=32,8 яғни 8,2*4=32,8
Жарайсыздар!!! Енді мен тақтада ұсынған есепке назар аударыңыздар 82*4=328 Осы екі мысалдың: -Ұқсастығы неде? -Айырмашылығы неде? - Алынған мәліметтер бойынша ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін тұжырымдауға шақыру. Алгоритмін дайындау, мысалдар арқылы дәлелдеу. |
Ойланады, ізденеді
Есептеу есептерін жүргізеді. Өзіндік қорытынды жасайды. Алгоритмін дайындап қорғайды. Топтар бір-біріне рефлексия жүргізеді. | ||||||
Бекіту кезеңі 15 мин
|
Деңгейлік тапсырмалар: А деңгейі 1. Дурыс жауапты таңдау керек(дөңгелекпен қоршаңыз) а)7,28 б) 7,28 * 6 * 6 _____ _______ 43,68 436,8 2.Жауабына үтірді қою керек а)723,1 б)0,0048 * 5 * 37 _____ _______ 36155 1776 Дескриптор: Білім алушы -натурал сандарды көбейтеді -жауабында үтірді дұрыс қояды В деңгейі 1.Есепті шығарыңдар: №663 Біздің жерімізде өмір сүрген ежелгі сақтар тайпасыжүрген жолды садақпен(1 садақ 90 қадам болған)өлшеген.Аң аулауға шыққан тайпа адамдары тұрған жерлерінен 120,5 садаққа алыстаған.Егер бір қадам 70 см болса, олар аң аулауға тұрған жерден қандай аралыққа алыстаған? Дескриптор: Білім алушы: -есептің шартын жазады; -есептің шарты бойынша санды өрнек құрады; -есептеуді орындайды; -жауабын жазады. С деңгейі №664 Мына өрнектің мәнін 100 есе арттырғанда қанша болады: 325,125*8- (1957 + 4,025*16) Дескриптор: Білім алушы: -амалдардың орындалу ретін қояды; -санды өрнектің мәнін есептейді; -осы санды өрнектің мәнін разрядтық бірлікке көбейтеді. |
Тапсырмалар слайд материалында көрсетілген.
Рефлексия: -өздігіммен тапсырма ларды орындай алдым, себебі..... -тапсырмаларды оқулықты пайдаланып, ақпарат көздерін қарап орындай алдым, себебі.... -тапсырмаларды достарымның көмегімен ғана орындай алдым, себебі... | ||||||
Сабақтың соңы
10мин
|
Сабақты қортындылау Оқушының жұмыс парағы Оқушының аты-жөні:____
Үй тапсырмасы: №674,678
|
Оқушыларға үлестірме кеспелермен тапсырмалар беріледі, нәтижесін жауап кілті бойынша тексеріп, өзін-өзі бағалайды.
Рефлексия -Сабақта бәрін түсіндім және ....орындай аламын -Мен түсінбедім... -Мен үшін қиындау болғаны, түсінбегенім... -Өзің қалай ойлайсың неге қиындау болды?
| ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Әрбір оқушыны оның мүмкіндігі және қабілеті деңгейінде оқыту,әр топтардың ерекшеліктеріне қарай оқыту,әр түрлі деңгейдегі тапсырмаларды пайдалану |
Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдер: қалыптастырушы бағалау(өзін-өзі бағалау өз-ара бағалау, кері байланыс)мадақтау
|
Сабақта ширату жаттығулары жүргізіледі Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
| ||||||
|
|
|